Ar vairuotumėte neprisisegęs saugos diržo? Lygiai tas pats yra ir su naršymu internete be virtualaus privataus tinklo (angl. VPN – Virtual Private Network) – tai gali sukelti galybę žinomų (ir nežinomų) pavojų. Tai svarbus ir dažnai nepastebimas gynybos būdas nuo grėsmių tiek Jūsų įrenginiams, tiek asmeniniams duomenims. VPN šiandien sulaukia dar didesnio dėmesio, nes sparčiai daugėja namuose dirbančių darbuotojų.
Esant saugioms sąlygoms, mums atrodo savaime suprantama, kad žmonės žino, kas yra VPN ir kaip juo naudotis. Tiems, kurie apie tai nežino – VPN yra ryšio metodas, naudojamas siekiant padidinti saugumą ir privatumą naudojant privačius ir viešuosius tinklus, įskaitant „WiFi“ viešąsias interneto prieigos vietas ir asmeninius interneto prisijungimus. Kuomet naudojate virtualiu privačiu tinklu, galite būti tikri, kad Jūsų IP adresas bus privatus, nes jis bus pakeistas VPN teikėjo IP adresu. Tai tarsi privatus tunelis nuo kompiuterio prie interneto, kuris yra saugus ir užšifruotas. Taip Jūsų naršymas tampa privatus, o duomenys apsaugoti, kai naudojatės interneto svetainėmis, siunčiate svarbius failus ar jungiaatės prie įmonės vidinio tinklo.
Versle VPN naudojamas jau daugelį metų, taip siekiant apsaugoti prieigą prie įmonės duomenų, kai darbuotojai prisijungia nuotoliniu būdu. Dabar VPN vis labiau vertina ir privatūs vartotojai, norintys dar daugiau privatumo, siekiant apsisaugoti nuo įsilaužimų, šnipinėjimo ir neteisėto reklamuotojų stebėjimo.
Kad ir kaip bebūtų, ne visi VPN yra vienodi. Kai rinksitės geriausią virtalaus tinklo sprendimą interneto naudojimui, atsižvelkite į šiuos penkis dalykus:
- Nemokama dar nereiškia, kad tai nerizikinga. Nemokami VPN paprasčiausiai nėra nemokami. Užuot mokėję pinigus, sumokėsite savo duomenimis ir informacija. Nemokamos VPN programos dažnai nukenčia nuo DNS (Domain Name System) nutekėjimo, atskleidžiant Jūsų tapatybę. Negana to, dauguma jų yra su įterptųjų skelbimų stebėjimo priemonėmis, reklaminėmis programomis ar net šnipinėjimo programomis. Iš tiesų, apie 20 populiariausių nemokamų „Android“ skirtų VPN programų 86 proc. turi nepriimtiną privatumo politiką, įskaitant vartotojo veiklos dalinimusi su trečiosiomis šalimis. Ironiška, tačiau būtent todėl ir nerekomenduojama sutikti su tokia politika, kai Jūsų veiklos privatumas ir yra esminis dalykas, kurį bandote apsaugoti.
- Nepriimkite bereikalingo vėlavimo (angl. lag). Niekas nenori būti sulėtintas, kuomet naršo internete. Pasirinkite VPN sprendimus su labai efektyviais VPN protokolais, kurie neturi jokių trukdžių dėl greičio. Daugelis senų VPN naudoja senesnes protokolų technologijas, tokias kaip PPTP arba L2TP / IPsec, kurios sulėtina ir interneto, ir kompiuterio greitį. Įsitikinkite, kad renkatės VPN su naujesniu, pažangesniu šifravimo protokolu, tokiu kaip „WireGuard“ ar kitu.
- Kodavimas, keliantis pasitikėjimą. Kai kalba pasisuka apie Jūsų asmeninių duomenų apsaugą, tuomet juos patikėti turėtumėte tik geriausiems. Įsitikinkite, kad Jūsų VPN turi geriausią savo klasės 256 bitų AES šifravimą. Tai naujausia šifravimo technologija, užtikrinanti, kad Jūsų asmeninė informacija nuo slaptažodžių iki banko duomenų ir kreditinių kortelių numerių yra saugi, ypač naudojant viešąjį WiFi ryšį.
- Taupykite akumuliatoriaus veikimo laiką. Nešiojamuosiuose ir mobiliuosiuose įrenginiuose akumuliatoriaus tarnavimo laikas visada kelia nerimą. Įsitikinkite, kad pasirinktas VPN nereikalaus be reikalo energijos iš Jūsų įrenginio. Pasirinkę efektyvesnį protokolą turintį VPN, galite užtikrinti, kad daugiau sutaupysite energijos, taip prailgindami įrenginio darbo laiką.
- Pasakyk „ne“ prisijungimams. Tai itin svarbu, jei esate rimtai nusiteikę apsaugoti savo asmeninius duomenis ir informaciją – ir pripažinkime, kad Jūs esate tam nusiteikę, nes domitės VPN.
Peržiūrėkite VPN privatumo politiką ir įsitikinkite, kad Jūsų pasirinktas VPN neregistruoja Jūsų veiklos internete, nesvarbu, ar naršote, ar lankotės svetainėse. Kai kurie VPN gali stebėti Jūsų veiklą internete, kad galėtų ją parduoti kitiems. Virtualus privatus tinklas turėtų išlaikyti Jūsų interneto naudojimą visiškai anonimišku, taip apsaugodamas Jūsų duomenis ir veiklą. Todėl būtų protinga pasirinkti gerą vardą turintį VPN paslaugos tiekėją, kuris įsipareigoja užtikrinti vartotojo privatumą.
Internetinis pasaulis yra pavojingas. Kiekvieną kartą, kai mes naudojame savo naršyklę ar naršome internetinėje svetainėje, esame puikus grobis reklamuotojams ir įsilaužėliams, bandantiems šnipinėti mūsų veiklą internete. Privatus tinklas gali suteikti Jums ramybę, kurios reikia norint naršyti saugiai. Tiesiog įsitikinkite, kad pasirenkate tinkamus sprendimus teikiančią įmonę.