Šis straipsnis skirtas smulkaus verslo savininkams, susirūpinusiems dėl virusų ir kenkėjiškų programų ir norintiems sužinoti, ar jų kompiuteriai nėra užkrėsti.

Pateikiame 10 požymių, kurie rodo, kad Jūsų kompiuteris yra užkrėstas.

  1. Netikėti iššokantys langai

Netikėti arba neįprasti „iššokantys” langai gali būti blogas ženklas jūsų kompiuteriui. Perspėjimai apie netikrus virusus teigia, kad Jūsų kompiuteryje yra grėsmių saugumui, ir paprastai raginama spustelėti nuorodą arba paskambinti nurodytu telefono numeriu.

Tačiau jokia svetainė negali žinoti ir perspėti apie neva Jūsų kompiuteryje esančius virusus ir kt. kenkėjiškas programas. Na, o teisėta apsaugos programinė įranga, pvz., „Windows Defender“ ir kitos virusų nuskaitymo programos, niekada neprašys skambinti klientų aptarnavimo numeriu.

  1. Atsitiktiniai garsai

Užkrėsti kompiuteriai dažnai užprogramuoti garso signalu reaguoti į dalykus, kurių negalite valdyti.

Tai gali būti ir įspėjamieji pyptelėjimai. Kai dažnai pasirodo klaidos pranešimas, jis dažniausiai iššoka kartu su įspėjamuoju pranešimu. Tam tikros kenkėjiškų programų dalys gali panaikinti šį langą, todėl Jūs jo nepamatysite, bet vis tiek galite išgirsti įspėjamąjį pranešimą – garsą fone, kurio Jūs neinicijavote.

Jei kompiuteryje dažnai girdite įvairiausius perspėjimus ir pyptelėjimus, tikėtina, kad Jūsų kompiuteryje gali būti virusas arba kenkėjiška programa.

  1. Nepaaiškinami failo ar aplanko pakeitimai

Galite pasigesti tam tikrų failų. Arba failo piktograma ir jo turinys gali skirtis. Kompiuteris negali atlikti tokio tipo failų pakeitimų, greičiausiai tai virusų ir kt. kenkėjiškų programų darbas.

  1. Lėtas veikimas

Atkreipkite dėmesį, ar Jūsų kompiuteris veikia lėčiau nei įprastai, ypač jei jo kietojo disko lemputė (jei tokia yra) nuolat dega arba jo ventiliatorius veikia visu greičiu. Tai rodo, kad kompiuterio ištekliai nukreipiami nuo tiesioginių užduočių, t.y jūsų kompiuterio resurais kažkas naudojasi.

Viena iš populiarių sukčiavimo atvejų šiuo metu yra „mokėjimas už įdiegimą“. Tokiose šalyse, kaip Rusija ar Kinija, yra trečiųjų šalių kompanijų, kurios leidžia [kažkam] apsilankyti jų forumuose ir užsiregistruojant gauti programinę įrangą. Tuomet jie moka [tam asmeniui] už kiekvieną tūkstantį vartotojų, kuriuos gali apgauti įdiegę programinę įrangą.

Pinigai yra didžiulė paskata kibernetiniams nusikaltėliams. Taigi, šie žmonės, kurie bando Jus apgauti, kad įdiegtumėte nesąžiningą programinę įrangą, tuo pačiu metu Jūsų kompiuteryje įdiegs kuo daugiau dalykų, kad uždirbtų dar daugiau pinigų. Kai ši šnipinėjimo ir kitos programos veikia vienu metu, kompiuterio našumas ypatingai sulėtėja.

  1. Atsitiktinis prisijungimas prie nežinomų svetainių

Kitas infekcijos požymis yra tada, kai Jūsų teisėta antivirusinė programinė įranga įspėja, kad programa bando prisijungti prie svetainės, apie kurią niekada negirdėjote.

Apskritai Jūsų kompiuteris negali pats bandyti jungtis prie neaiškių svetainių, tai turi kažkas inicijuoti. Jei ne Jūs inicijavote šiuos veiksmus, vadinasi, tai už Jus daro kenkėjiška programinė įranga.

  1. Netikėti vaizdai

Galite matyti iššokančius pornografinius vaizdus arba pakeistus gerybinius vaizdus, pvz., nuotraukas naujienų svetainėse. Su tuo susijęs ženklas rodantis, kad Jūsų kompiuteris yra užkrėstas, yra nuolatiniai iššokantieji skelbimai svetainėse, kuriose paprastai nesilankote.

  1. Negalėjimas atsisiųsti antivirusinių programų ar naujinimų

Kompiuteriniai virusai nėra gyvi padarai, tačiau kai kurie yra užprogramuoti savisaugos instinktu. Paprastam kompiuterio vartotojui geriausias būdas sunaikinti virusą yra antivirusinės programos pagalba nuskaityti kompiuterio failų sistemą. Jei kyla problemų atsisiunčiant ir diegiant antivirusinę programinę įrangą arba negalite atnaujinti esamos programos, virusas gali apsiginti. Kai kurie antivirusinės programinės įrangos sprendimai teikia gelbėjimo diskus užkrėstam kompiuteriui nuskaityti ir išvalyti.

Ar žinojote: Net naudojant antivirusinę programinę įrangą, Jūsų verslas gali būti pažeidžiamas kibernetinių atakų, nes antivirusinė programa negali apsaugoti Jūsų nuo viešai neatskleistų grėsmių, pažeistų įrenginių ar nežinomų kenkėjiškų programų. Vis dėlto antivirusinė programinė įranga yra būtina, kad apsaugotų Jūsų įrenginius bent jau nuo žinomų grėsmių.

  1. Šlamštas, išsiųstas iš Jūsų el. pašto adreso arba socialinių tinklų

Kenkėjiškos programos gali veikti įvairiais būdais. Vienas iš variantų – atsitiktinių pranešimų siuntimas Jūsų kontaktams. Ši infekcija plinta internete, apgaudinėdama žmones spustelėti užkrėstą nuorodą. Paspausta nuoroda išplatina kenkėjišką programą ją paspaudusiam asmeniui, taip nesąmoningai ji išplatinama visame draugų sąraše. Atsijungę nuo savo paskyrų, kurdami stiprius slaptažodžius ir įdiegę saugos priemones, pvz., dviejų veiksmų autentifikavimą (2FA), galite užkirsti kelią bet kokiam tolesniam įsibrovimui.

  1. Staigus vietos standžiajame diske trūkumas

Ar staiga pritrūko vietos standžiajame diske? Savaime besidauginantys virusai ar kirminai (dažnai vadinami „disko bombomis“) gali sugriauti kompiuterinę sistemą, greitai užpildydami standžiuosius diskus savo pačių kopijomis. Daugeliu atvejų failai, įterpiami į standųjį diską, pagal numatytuosius failų naršymo nustatymus, yra nematomi.

  1. Keistai vykstantys procesai

Jei Jūsų kompiuteris veikia keistai arba neveikia taip sklandžiai, kaip įprastai, tuomet Windows paieškos juostoje įveskite „Task Manager“. Bus išvardyti visi procesai, naudojantys sistemos išteklius, įskaitant nesąžiningus procesus, veikiančius fone.

Jei nepažįstama programinė įranga sunaudoja neproporcingai daug sistemos išteklių (ypač procesoriaus, atminties ir vietos diske), gali kilti problemų.

 

 

Turite klausimų kaip tinkamai apsaugoti verslą?

Nelaukite! Kreipkitės jau dabar!

Atlikite Nemokamą IT ūkio testą

verslui/@/itbites.lt arba 8-659-22259